# AZ2250-1AE-240AEF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AZ2250-1AE-240AEF
- **Manufacturer:** American Zettler
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/az2250-1ae-240aef
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/az2250-1ae-240aef#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 240VAC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 40 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 192 VAC
- **Must Release Voltage:** 48 VAC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 277VAC, 28VDC - Max