# AZ2151-1C-48DEF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AZ2151-1C-48DEF
- **Manufacturer:** American Zettler
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/az2151-1c-48def
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/az2151-1c-48def#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 18.8 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 48VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 40 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 36 VDC
- **Must Release Voltage:** 4.8 VDC
- **Operate Time:** 12 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 5 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 300VAC, 30VDC - Max