# AZ21501-1CE-24AE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AZ21501-1CE-24AE
- **Manufacturer:** American Zettler
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/az21501-1ce-24ae
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/az21501-1ce-24ae#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 200 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VAC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 50 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 18 VAC
- **Must Release Voltage:** 7.2 VAC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 300VAC, 110VDC - Max