# AZ21501-1AEH-48DE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AZ21501-1AEH-48DE
- **Manufacturer:** American Zettler
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/az21501-1aeh-48de
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/az21501-1aeh-48de#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 19 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 48VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 36 VDC
- **Must Release Voltage:** 4.8 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 300VAC, 110VDC - Max