# AZ21501-1AE-240AE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AZ21501-1AE-240AE
- **Manufacturer:** American Zettler
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/az21501-1ae-240ae
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/az21501-1ae-240ae#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 15.2 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 240VAC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 50 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 180 VAC
- **Must Release Voltage:** 72 VAC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 300VAC, 110VDC - Max