# AZ2150-1A-22D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AZ2150-1A-22D
- **Manufacturer:** American Zettler
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/az2150-1a-22d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/az2150-1a-22d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 22VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 40 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Release Voltage:** 2.2 VDC
- **Operate Time:** 12 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 5 ms
- **Switching Voltage:** 300VAC, 30VDC - Max