# AZ2100-1C-12DE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AZ2100-1C-12DE
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/az2100-1c-12de
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/az2100-1c-12de#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 77.4 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 40 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 9 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 300VAC, 30VDC - Max
- **Termination Style:** PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)