# AZ2100-1A-36DE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AZ2100-1A-36DE
- **Manufacturer:** American Zettler
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/az2100-1a-36de
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/az2100-1a-36de#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 36VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 40 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Release Voltage:** 3.6 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 300VAC, 30VDC - Max
- **Termination Style:** PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)