# AXH010A0Y3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AXH010A0Y3
- **Manufacturer:** ABB Power Electronics
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/axh010a0y3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/axh010a0y3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 10A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 18 W
- **Size:** 2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 3V