# AX-10.000MAOY-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AX-10.000MAOY-T
- **Manufacturer:** TXC Corporation
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ax-10-000maoy-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ax-10-000maoy-t#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/88/7-/16/887-1689-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 100 Ω
- **Frequency:** 10 MHz
- **Frequency Stability:** ±100ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Load Capacitance:** 7pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.315" L x 0.177" W (8.00mm x 4.50mm)