# AWVT00404026R47T00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AWVT00404026R47T00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/awvt00404026r47t00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/awvt00404026r47t00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6.4A
- **Current Rating (Amps):** 4.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 24mOhm
- **Height:** 0.110" (2.80mm)
- **Inductance:** 470 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1616
- **Tolerance:** ±30%