# AWVF00252012100M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AWVF00252012100M00
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/awvf00252012100m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/awvf00252012100m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 880mA
- **Current Rating (Amps):** 700 mA
- **DC Resistance (DCR):** 385mOhm
- **Height:** 0.049" (1.25mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Tolerance:** ±20%