# AWSCR-3.58MGD-T4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AWSCR-3.58MGD-T4
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Resonators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/awscr-3-58mgd-t4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/awscr-3-58mgd-t4#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/53/5-/93/535-9365-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/93/535-9365-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 22 pF
- **Features:** Built in Capacitor
- **Frequency:** 3.58 MHz
- **Frequency Stability:** ±0.5%
- **Frequency Tolerance:** ±0.3%
- **Height:** 0.083" (2.10mm)
- **Impedance:** 30 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 0.291" L x 0.134" W (7.40mm x 3.40mm)