# AWSCR-14.75CV-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AWSCR-14.75CV-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Resonators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/awscr-14-75cv-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/awscr-14-75cv-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/10/535-10004-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 22 pF
- **Features:** Built in Capacitor
- **Frequency:** 14.75 MHz
- **Frequency Stability:** ±0.3%
- **Frequency Tolerance:** ±0.5%
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Impedance:** 60 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 0.146" L x 0.122" W (3.70mm x 3.10mm)