# AWP 252012FW-1R0M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AWP 252012FW-1R0M
- **Manufacturer:** TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/awp-252012fw-1r0m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/awp-252012fw-1r0m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.6A
- **Current Rating (Amps):** 3.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 45mOhm Max
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1008
- **Tolerance:** ±20%