# AWHP0016100830NH00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AWHP0016100830NH00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/awhp0016100830nh00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/awhp0016100830nh00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 920 mA
- **DC Resistance (DCR):** 130mOhm Max
- **Frequency:** 2.8GHz
- **Height:** 0.040" (1.02mm)
- **Inductance:** 30 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 49 @ 250MHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Tolerance:** ±3%