# AWHP001107062N0J00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AWHP001107062N0J00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/awhp001107062n0j00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/awhp001107062n0j00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 2.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 38mOhm Max
- **Frequency:** 15.2GHz
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Inductance:** 2 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 18 @ 250MHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.043" L x 0.028" W (1.10mm x 0.70mm)
- **Supplier Device Package:** 0402
- **Tolerance:** ±5%