# AWHH001611085N1J00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AWHH001611085N1J00
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/awhh001611085n1j00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/awhh001611085n1j00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.7 A
- **DC Resistance (DCR):** 42mOhm Max
- **Frequency:** 8.9GHz
- **Height:** 0.040" (1.02mm)
- **Inductance:** 5.1 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 38 @ 250MHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.063" L x 0.043" W (1.60mm x 1.10mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Tolerance:** ±5%