Part Number: AWG28-64/F/300 Manufacturer: Assmann WSW Components Category: Cables, Wires Subcategory: Flat Ribbon Cables Product URL: https://distyparts.com/product/awg28-64-f-300 RFQ URL: https://distyparts.com/product/awg28-64-f-300#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/11/84/54/1184548-AE10M-300-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/85/09/1185096-AE64M-300-ND.jpg Summary: AWG28-64/F/300 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Assmann WSW Components and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: AWG28-64/F/300 is a flat ribbon cables from Assmann WSW Components. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Cable Type: Flat Cable Conductor Strand: 7 Strands / 36 AWG Jacket (Insulation) Material: Poly-Vinyl Chloride (PVC) Jacket Color: Multiple Length: 300.0' (91.44m) Number of Conductors: 64 Operating Temperature: 105°C Pitch: 0.050" (1.27mm) Ratings: UL Style 2651 Ribbon Thickness: 0.035" (0.89mm) Ribbon Width: 3.200" (81.28mm) Shielding: Unshielded Voltage: 300 V Wire Gauge: 28 AWG Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/assmann-wsw-components Category Page: https://distyparts.com/category/cables-wires/flat-ribbon-cables Canonical URL: https://distyparts.com/product/awg28-64-f-300