# AWG28-15/F/300
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AWG28-15/F/300
- **Manufacturer:** Assmann WSW Components
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Flat Ribbon Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/awg28-15-f-300
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/awg28-15-f-300#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/85/02/1185029-AE15M-300-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Flat Cable
- **Conductor Strand:** 7 Strands / 36 AWG
- **Jacket (Insulation) Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Jacket Color:** Multiple
- **Length:** 300.0' (91.44m)
- **Number of Conductors:** 15
- **Operating Temperature:** 105°C
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)
- **Ratings:** UL Style 2651
- **Ribbon Thickness:** 0.035" (0.89mm)
- **Ribbon Width:** 0.750" (19.05mm)
- **Shielding:** Unshielded
- **Voltage:** 300 V
- **Wire Gauge:** 28 AWG