# AWG28-09/G-1/300
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AWG28-09/G-1/300
- **Manufacturer:** Assmann WSW Components
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Flat Ribbon Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/awg28-09-g-1-300
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/awg28-09-g-1-300#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Flat Cable
- **Conductor Strand:** 7 Strands / 36 AWG
- **Jacket (Insulation) Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Jacket Color:** Gray
- **Length:** 300.0' (91.44m)
- **Number of Conductors:** 9
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.039" (1.00mm)
- **Ratings:** UL Style 2651
- **Ribbon Thickness:** 0.035" (0.89mm)
- **Ribbon Width:** 0.354" (9.00mm)
- **Shielding:** Unshielded
- **Voltage:** 300 V
- **Wire Gauge:** 28 AWG