# AWCS00372822R22K00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AWCS00372822R22K00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/awcs00372822r22k00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/awcs00372822r22k00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 670 mA
- **DC Resistance (DCR):** 500mOhm Max
- **Frequency:** 760MHz
- **Height:** 0.087" (2.20mm)
- **Inductance:** 220 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 60 @ 300MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.146" L x 0.110" W (3.70mm x 2.80mm)
- **Supplier Device Package:** 1210
- **Tolerance:** ±10%