# AWCS003728226N8K00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AWCS003728226N8K00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/awcs003728226n8k00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/awcs003728226n8k00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1 A
- **DC Resistance (DCR):** 70mOhm Max
- **Frequency:** 5.5GHz
- **Height:** 0.087" (2.20mm)
- **Inductance:** 6.8 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 300MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.146" L x 0.110" W (3.70mm x 2.80mm)
- **Supplier Device Package:** 1210
- **Tolerance:** ±10%