# AWCS003728221R2J00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AWCS003728221R2J00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/awcs003728221r2j00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/awcs003728221r2j00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 300 mA
- **DC Resistance (DCR):** 3.2Ohm Max
- **Frequency:** 380MHz
- **Height:** 0.087" (2.20mm)
- **Inductance:** 1.2 µH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 45 @ 150MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.146" L x 0.110" W (3.70mm x 2.80mm)
- **Supplier Device Package:** 1210
- **Tolerance:** ±5%