# AWCS00292821R12K00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AWCS00292821R12K00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/awcs00292821r12k00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/awcs00292821r12k00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1 A
- **DC Resistance (DCR):** 80mOhm Max
- **Frequency:** 4.1GHz
- **Height:** 0.083" (2.10mm)
- **Inductance:** 120 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 50 @ 50MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
- **Supplier Device Package:** 1008
- **Tolerance:** ±10%