# AWCS002317152N8K00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AWCS002317152N8K00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/awcs002317152n8k00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/awcs002317152n8k00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 800 mA
- **DC Resistance (DCR):** 60mOhm Max
- **Frequency:** 7.9GHz
- **Height:** 0.060" (1.52mm)
- **Inductance:** 2.8 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 50 @ 1.5GHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.093" L x 0.068" W (2.35mm x 1.73mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Tolerance:** ±10%