Part Number: AWCS002317152N8G00 Manufacturer: Chilisin Electronics Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/awcs002317152n8g00 RFQ URL: https://distyparts.com/product/awcs002317152n8g00#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/92/08/29/9208295-553-AWCS001207077N5J00TR-ND.jpg Summary: AWCS002317152N8G00 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Chilisin Electronics and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: AWCS002317152N8G00 is a fixed inductors from Chilisin Electronics. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 800 mA DC Resistance (DCR): 60mOhm Max Frequency: 7.9GHz Height: 0.060" (1.52mm) Inductance: 2.8 nH Material: Ceramic Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Q @ Freq: 50 @ 1.5GHz Shielding: Unshielded Size: 0.093" L x 0.068" W (2.35mm x 1.73mm) Supplier Device Package: 0805 Tolerance: ±2% Type: Drum Core, Wirewound Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/chilisin-electronics Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/awcs002317152n8g00