Part Number: AWCS00161008R39J00 Manufacturer: Chilisin Electronics Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/awcs00161008r39j00 RFQ URL: https://distyparts.com/product/awcs00161008r39j00#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/92/08/29/9208295-553-AWCS001207077N5J00TR-ND.jpg Summary: AWCS00161008R39J00 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Chilisin Electronics and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: AWCS00161008R39J00 is a fixed inductors from Chilisin Electronics. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 100 mA DC Resistance (DCR): 4.35Ohm Max Frequency: 900MHz Height: 0.040" (1.02mm) Inductance: 390 nH Material: Ceramic Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Q @ Freq: 25 @ 100MHz Shielding: Unshielded Size: 0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm) Supplier Device Package: 0603 Tolerance: ±5% Type: Drum Core, Wirewound Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/chilisin-electronics Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/awcs00161008r39j00