# AWCS001610087N5G00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AWCS001610087N5G00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/awcs001610087n5g00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/awcs001610087n5g00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 700 mA
- **DC Resistance (DCR):** 106mOhm Max
- **Frequency:** 4.8GHz
- **Height:** 0.040" (1.02mm)
- **Inductance:** 7.5 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 28 @ 250MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Tolerance:** ±2%