# AWCM001106052N9D00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AWCM001106052N9D00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/awcm001106052n9d00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/awcm001106052n9d00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 750 mA
- **DC Resistance (DCR):** 70mOhm Max
- **Frequency:** 15GHz
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Inductance:** 2.9 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 250MHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.041" L x 0.024" W (1.05mm x 0.60mm)
- **Supplier Device Package:** 0402
- **Tolerance:** ±0.5nH