# AW-24.576MBE-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AW-24.576MBE-T
- **Manufacturer:** TXC Corporation
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aw-24-576mbe-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aw-24-576mbe-t#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/88/7-/16/887-1652-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Frequency:** 24.576 MHz
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Ratings:** AEC-Q100
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V