# AVR-M1005C120MTAAB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AVR-M1005C120MTAAB
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/avr-m1005c120mtaab
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/avr-m1005c120mtaab#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/25/445-2533-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 130 pF @ 1 kHz
- **Current:** 10 A
- **Energy:** 0.05J
- **Maximum DC Volts:** 7.5 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 14.4 V
- **Varistor Voltage (Min):** 9.6 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 12 V