# AV1920R324Q04
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AV1920R324Q04
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Pushbutton Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/av1920r324q04
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/av1920r324q04#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Round, Button, Flush
- **Circuit:** DPDT
- **Color:** Silver
- **Current Rating (Amps):** 3A (AC)
- **Features:** Fixed LED Ring
- **Illumination Type, Color:** LED, Red
- **Illumination Voltage (Nominal):** 24 VDC
- **Ingress Protection:** IP67 - Dust Tight, Waterproof
- **Mounting Type:** Panel Mount, Front
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 55°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 19.20mm Dia
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Type:** Anti-Vandal, Illuminated
- **Voltage Rating:** 250 V