# AV-24.000MDGE-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AV-24.000MDGE-T
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/av-24-000mdge-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/av-24-000mdge-t#rfq
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 60 Ω
- **Frequency:** 24 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Load Capacitance:** 12pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)