# ATXMEGA16A4U-CUR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATXMEGA16A4U-CUR
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/atxmega16a4u-cur
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/atxmega16a4u-cur#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/07/62/10076264-220-1557-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
- **Core Processor:** AVR
- **Core Size:** 8/16-Bit
- **Data Converters:** A/D 12x12b; D/A 2x12b
- **EEPROM Size:** 1K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 34
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 16KB (8K x 16)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 2K x 8
- **Speed:** 32MHz
- **Supplier Device Package:** 49-VFBGA (5x5)
- **Voltage:** 1.6V ~ 3.6V