# ATV66SM8T43A-HF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATV66SM8T43A-HF
- **Manufacturer:** Comchip Technology
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/atv66sm8t43a-hf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/atv66sm8t43a-hf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 95A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 6600W (6.6kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** DO-218AB
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 69.4V