# ATV15C750J-HF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATV15C750J-HF
- **Manufacturer:** Comchip Technology
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/atv15c750j-hf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/atv15c750j-hf#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/64/1-/15/641-1580-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/64/1-/16/641-1603-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Current:** 12.4A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** DO-214AB (SMC)
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 121V