# ATTINY2313V-10MU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATTINY2313V-10MU
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/attiny2313v-10mu
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/attiny2313v-10mu#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** SPI, UART/USART
- **Core Processor:** AVR
- **Core Size:** 8-Bit
- **EEPROM Size:** 128 x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 18
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 2KB (1K x 16)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 128 x 8
- **Speed:** 10MHz
- **Supplier Device Package:** 20-QFN-EP (4x4)
- **Voltage:** 1.8V ~ 5.5V