# ATTINY13-20SSQ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATTINY13-20SSQ
- **Manufacturer:** Atmel
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/attiny13-20ssq-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/attiny13-20ssq-2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/AT/TI/NY/ATTINY402-SSNRDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Processor:** AVR
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 4x10b
- **EEPROM Size:** 64 x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 6
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 1KB (512 x 16)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 64 x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Voltage:** 2.7V ~ 5.5V