# ATSAMR34J18B-I/7JX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATSAMR34J18B-I/7JX
- **Subcategory:** RF Transceiver ICs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/atsamr34j18b-i-7jx
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/atsamr34j18b-i-7jx#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 14.8mA ~ 15.8mA
- **Frequency:** 137MHz ~ 175MHz, 410MHz ~ 525MHz, 862MHz ~ 1.02GHz
- **GPIO:** 27
- **Memory Size:** 256kB Flash, 32kB SRAM
- **Modulation:** FSK, GFSK, GMSK, MSK, OOK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 20dBm
- **Protocol:** LoRa
- **RF Family:** 802.15.4
- **Sensitivity:** -148dBm
- **Serial Interfaces:** I²S, SPI, USART, USB
- **Supplier Device Package:** 64-TFBGA (6x6)
- **Type:** TxRx + MCU
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.63V