# ATSAMR30G18A-MUT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATSAMR30G18A-MUT
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver ICs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/atsamr30g18a-mut
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/atsamr30g18a-mut#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 9.2mA
- **Data Rate (Max):** 1Mbps
- **Frequency:** 700MHz, 800MHz, 900MHz
- **GPIO:** 28
- **Memory Size:** 256kB Flash, 40kB SRAM
- **Modulation:** BPSK, O-QPSK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 11dBm
- **RF Family:** 802.15.4
- **Sensitivity:** -110dBm
- **Serial Interfaces:** I²C, SPI
- **Supplier Device Package:** 48-QFN (7x7)
- **Type:** TxRx + MCU
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.6V