# ATSAMR30E18A-MU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATSAMR30E18A-MU
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver ICs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/atsamr30e18a-mu
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/atsamr30e18a-mu#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/0-/ZL/150-ZL30110LDF1DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 9.2mA
- **Data Rate (Max):** 1Mbps
- **Frequency:** 700MHz, 800MHz, 900MHz
- **GPIO:** 16
- **Memory Size:** 256kB Flash, 40kB SRAM
- **Modulation:** BPSK, O-QPSK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 11dBm
- **RF Family:** 802.15.4
- **Sensitivity:** -110dBm
- **Serial Interfaces:** I²C, SPI
- **Supplier Device Package:** 32-VQFN (5x5)
- **Type:** TxRx + MCU
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.6V