# ATSAMR21G18A-MU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATSAMR21G18A-MU
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver ICs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/atsamr21g18a-mu
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/atsamr21g18a-mu#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 11.3mA ~ 11.8mA
- **Data Rate (Max):** 250kbps
- **Frequency:** 2.4GHz
- **GPIO:** 28
- **Memory Size:** 256kB Flash, 32kB SRAM
- **Modulation:** O-QPSK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 4dBm
- **RF Family:** General ISM > 1GHz
- **Sensitivity:** -99dBm
- **Serial Interfaces:** I²C, SPI, UART, USART, USB
- **Supplier Device Package:** 48-QFN (7x7)
- **Type:** TxRx + MCU
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.6V