# ATSAMR21G18-MR210UAT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATSAMR21G18-MR210UAT
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver Modules and Modems
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/atsamr21g18-mr210uat
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/atsamr21g18-mr210uat#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Antenna Not Included, U.FL
- **Current:** 10mA
- **Frequency:** 2.4GHz
- **Memory Size:** 4MB Flash
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 3.5dBm
- **Protocol:** Zigbee庐
- **RF Family:** 802.15.4
- **Sensitivity:** -98dBm
- **Serial Interfaces:** I虏C, SPI, UART
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.6V