# ATS12ASM-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATS12ASM-1
- **Manufacturer:** CTS-Frequency Controls
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ats12asm-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ats12asm-1#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/CT/X1/14/CTX1144DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CT/X1/14/CTX1144DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 40 Ω
- **Frequency:** 12 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.169" (4.30mm)
- **Load Capacitance:** 20pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.437" L x 0.190" W (11.10mm x 4.83mm)