# ATS-HP-F6L70S56W-239
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATS-HP-F6L70S56W-239
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ats-hp-f6l70s56w-239
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ats-hp-f6l70s56w-239#rfq
- **Attachment Method:** Epoxy or Solder
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Length:** 2.756" (70.00mm)
- **Material:** Copper
- **Operating Temperature:** 30°C ~ 120°C
- **Power:** 69.7W @ 70mm
- **Wick Type:** Sintered
- **Width:** 0.339" (8.60mm)