# ATS-HP-F6L150S60W-021
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATS-HP-F6L150S60W-021
- **Manufacturer:** Advanced Thermal Solutions
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Pipes, Vapor Chambers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ats-hp-f6l150s60w-021
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ats-hp-f6l150s60w-021#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/42/81/8542817-ATS2161-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Epoxy or Solder
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Length:** 5.906" (150.00mm)
- **Material:** Copper
- **Operating Temperature:** 30°C ~ 120°C
- **Power:** 49.0W @ 150mm
- **Shape:** Flat
- **Type:** Heat Pipe
- **Wick Type:** Sintered
- **Width:** 0.315" (8.00mm)