# ATS-HP-F5L100S30W-031
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATS-HP-F5L100S30W-031
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ats-hp-f5l100s30w-031
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ats-hp-f5l100s30w-031#rfq
- **Attachment Method:** Epoxy or Solder
- **Height:** 0.087" (2.20mm)
- **Length:** 3.937" (100.00mm)
- **Material:** Copper
- **Operating Temperature:** 30°C ~ 120°C
- **Power:** 70.0W @ 100mm
- **Wick Type:** Sintered
- **Width:** 0.335" (8.51mm)