# ATS-HP-F4L70S35W-178
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATS-HP-F4L70S35W-178
- **Manufacturer:** Advanced Thermal Solutions
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Pipes, Vapor Chambers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ats-hp-f4l70s35w-178
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ats-hp-f4l70s35w-178#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/42/81/8542817-ATS2161-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Epoxy or Solder
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Length:** 2.756" (70.00mm)
- **Material:** Copper
- **Operating Temperature:** 30°C ~ 120°C
- **Power:** 44.2W @ 70mm
- **Shape:** Flat
- **Type:** Heat Pipe
- **Wick Type:** Sintered
- **Width:** 0.212" (5.39mm)