# ATS-HP-D6L250S43W-131
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ATS-HP-D6L250S43W-131
- **Manufacturer:** Advanced Thermal Solutions
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Pipes, Vapor Chambers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ats-hp-d6l250s43w-131
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ats-hp-d6l250s43w-131#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/42/81/8542818-ATS2541-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Epoxy or Solder
- **Diameter:** 0.236" (6.00mm) OD
- **Length:** 9.843" (250.00mm)
- **Material:** Copper
- **Operating Temperature:** 30°C ~ 120°C
- **Power:** 53.8W @ 250mm